TERVEKRŐL, CÉLOKRÓL, FELADATOKRÓL
A DUNA BAL PARTJÁN
Egy év a szigeten
Önálló napirendként, beszámoló formájában tárgyalta április 29-én városunk képviselő-testülete a Mohács-szigeti Településrészi Önkormányzat előző évi tevékenységét. A szigeti oldalon történteket Szurcsikné Fábián Gyöngyi, a TRÖ vezetője foglalta össze a választmánynak és a tanácskozás vendégeinek.
Ami a részönkormányzat feladatait illeti, szerteágazó tevékenységük hat, főbb pontba sorolható, ezek az alábbiak:
Igazgatás, város- és községgazdálkodás:
ennek keretében részönkormányzati munkamegbeszéléseket, üléseket, közmeghallgatást, ügyfélfogadást tartottak. Figyelmet kellett fordítaniuk a kompközlekedést támogató rendszer működtetésére is.
Településfejlesztés, településrendezés:
ide tartozik több hektár közterület karbantartása, parkosítása, a köztisztaság biztosítása, közutak fenntartása, középületek karbantartása, takarítása volt a feladatuk. Főbb fejlesztések, tevékenységek: 452 tonna követ vásároltak, amellyel kátyúzást végeztek a kőalappal rendelkező utakon. Faaprítógépet szintén vásároltak, amellyel a tisztítás során keletkezett gallyakat vágták fel. Újmohácson a Horváth Sándor utca páratlan oldalán megkezdődött a járdaépítés, a végteljesítés határideje ez év májusa. A teljes járdaépítés 632 négyzetméteren valósult meg, közel 19 millió forintból. Sárháton ingatlanvásárlás történt. A Mohács-szigeti játszótér kialakítására 2021-ben pályázat került kiírásra bruttó 18.124.388 Ft beruházási összeggel. A cél az volt, hogy a gyermekek és szüleik e helyen aktívan és hasznosan tölthessék el a családi szabadidőt. A pályázat sikeres volt, a játszóteret ez év március 29-én adták át ünnepélyes keretek között.
Szociális ellátás, gyermek és ifjúsági
feladatokról való gondoskodás:
ennek keretében egy szociális gondozónő segíti a rászorultak ellátását. Nyugdíjasklubot és edzőtermet egyaránt működtetnek. Nyáron a gyermekétkeztetés lebonyolításába kapcsolódtak be, iskolai-óvodai szünetekben gyermekfelügyeletet biztosítottak, ezeken felül a szociális tűzifa megvásárlásában nyújtottak segítséget. Az ide sorolható feladatok sorát a tanyagondnoki szolgálat működtetése zárja.
Helyi foglalkoztatás biztosításában
való közreműködés:
a közmunkaprogram keretében 25 főt foglalkoztattak, ők a négyhektáros konyhakertben és a köztisztaságban dolgoztak. A megtermelt 6.000 kilogramm terményt elsősorban a Sombereki Szociális Otthon és a Pándy Kálmán Otthon konyhájára szállították. A konyhakerti növények mellett közel négy hektáron levendulát, fele ekkora területen takarmánykukoricát termesztettek. Júliusban négy diákmunkást foglalkoztattak a szigeten.
Közművelődési tevékenység,
sport támogatása:
a hagyománnyá vált programokat maradéktalanul megszervezték (Falunap, Idősek napja, Falukarácsony, Honvédelmi nap, Gyermeknap, szüreti felvonulás, Levendulafesztivál, tökfaragó nap, betlehemezés, házhoz megy a Télapó…).
Járványügyi veszélyhelyzet időszaka
alatti intézkedések a lakosság
életének megkönnyítésére:
• konyhakertek megművelése és vetőmag-csomagok kiosztása történt, igény szerint
• bevásárlások, receptíratás, gyógyszerkiváltás, mindennemű ügyintézés a bal parton élők részére
• az online oktatás időszaka alatt a kisegítő iskolába járó diákok számára heti komplett tananyagok nyomtatása, szociálisan rászoruló gyermekek részére ebédszállítás
Szurcsikné Fábián Gyöngyi hozzátette: a feladatuk igen sokrétű volt 2021-ben is, céljuk mindenkor az, hogy élhető környezetet, színvonalas szolgáltatást, segítséget nyújtsanak a szigeti városrész lakosságának.
A TRÖ vezetője aláhúzta: ezúton szeretné megköszönni a kollégái és a közfoglalkoztatottak munkáját.
– Szeretném megköszönni polgármester úrnak, a tisztelt képviselő-testületnek, a polgármesteri hivatal dolgozóinak, hogy támogatják a TRÖ munkáját, tevékenységét, hogy hosszú évek óta segítségünkre vannak a fejlesztések, feladatok szervezésében és megvalósításában...
|